agsandrew/bigstockphoto.com

Wreszcie ruszyła platforma CREODIAS, będąca największym przedsięwzięciem w polskiej branży kosmicznej. Pomoże w badaniach kosmosu.

CREODIAS jest polską, nowatorską platformą, która z pewnością wniesie duży wkład w badania kosmosu. Projekt jest częścią przedsięwzięcia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego celem jest zapewnienie dostępu do danych i informacji pochodzących z programu obserwacji Ziemi Copernicus (ang. Copernicus Data and Information Access Services – CDIAS).

Wyróżnikiem platformy jest błyskawiczny, prosty i komfortowy dostęp do danych z europejskich satelitów programu CDIAS, a jej nowatorskie rozwiązanie technologiczne dały awans Polakom do grona najlepszych światowych firm oferujących rozwiązania w chmurze.  Zasoby obliczeniowe na światowym poziomie, wygodny dostęp do ogromnej ilości danych satelitarnych i doświadczony zespół CloudFerro, gwarantujący merytoryczne wsparcie dla użytkowników stwarzają szansę na szybkie wprowadzenie na rynek kolejnych produktów i usług opartych o dane satelitarne.

Rozpoczęcie działalności CREODIAS jest pierwszym etapem realizacji największego w historii polskiej branży kosmicznej kontraktu wartego ok. 15 mln euro, pozyskanego przez konsorcjum firm Creotech Instruments S.A., Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji, Eversis, Sinergise, CloudFerro Sp. z o.o. i Geomatys.

Platformę uruchomiono we włoskim Baveno podczas konferencji organizowanej przez Komisję Europejską, na której przedstawiciele Creotech Instruments (lider konsorcjum) i CloudFerro (dostawca rozwiązania chmurowego i operator platformy) zaprezentowali pełne możliwości platformy. Cieszyła się ona olbrzymim zainteresowaniem, a testujący docenili jej wygodę i elastyczność. Warto wspomnieć, że zarówno miejsce, jak i czas uruchomienia platform CDIAS zostały wybrane celowo, bowiem to właśnie tutaj 20 lat temu podpisano tzw. Manifest z Baveno, będący początkiem jednego z najbardziej nowatorskich programów w historii Unii Europejskiej – Program Copernicus. Obecna konferencja posłużyła do podsumowania działań z ostatnich 20 lat oraz wytyczenia kierunków rozwoju na przyszłość.

Aby rozwijać usługi oparte o dane z europejskich satelitów, niezbędne jest świadczenie usług dostępowych, które w prosty sposób zapewnią użytkownikom możliwość ich przetwarzania, a nie tylko gromadzenia danych satelitarnych. Właśnie z tego powodu KE i ESA uruchomiły projekt CDIAS w celu zbudowania w Europie pięciu centrów bazodanowych, oferujących dostęp do danych satelitarnych Sentinel i danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus. Platformy CDIAS będą przechowywać bieżące i historyczne dane. Mają także umożliwić swoim użytkownikom dostęp do olbrzymich mocy obliczeniowych w strukturze chmury. Dzięki temu europejskie firmy będą mogły prowadzić swoje działania bez konieczności inwestowania dużych środków we własną infrastrukturę.

Platforma jest dostępna pod adresem www.creodias.eu.

Platforma CREODIAS już uruchomiona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *