Historia ziemskiego globu jest fascynująca. Szczególnie wtedy, gdy uświadomimy sobie, że na samym początku wyglądał on zupełnie inaczej. Nie było kontynentów takich, jakie znamy teraz. Świat się zmienił na tyle, że gdybyśmy mogli spojrzeć na niego 20, 150 albo 600 milionów lat temu, uznalibyśmy, że to zupełnie inna planeta.
Wirtualny globus – cofnijmy się w czasie
W Internecie znajduje się mnóstwo ciekawych, edukacyjnych stron i programów. Jednak tak wyjątkowa witryna jak Ancient Earth Globe zdarza się rzadko. Bo właśnie tam możemy cofnąć się w czasie nawet o 750 milionów lat i zobaczyć jak wtedy wyglądało miejsce, w którym żyjemy. Jak zmieniało się położenie kontynentów, jak wyglądały morza i oceany. To prawdziwa podróż do przeszłości i świetny sposób na to, by zobaczyć jak przez lata zmieniał się świat, by stać się taki, jakim znamy go obecnie.
Jak to działa?
Obsługa wirtualnego globusa jest bardzo intuicyjna. Wchodząc na stronę od razu znajdziemy się w „kosmosie”, w miejscu z doskonałym widokiem na Ziemię. Naszym oczom ukażą się również dodatkowe opcje, dzięki którym możemy wybierać, do którego momentu w historii chcemy się cofnąć. Do wyboru są dwa sposoby podróży w czasie. Pierwszy z nich polega na wybieraniu, o ile lat wstecz chcemy spojrzeć. Drugi natomiast pozwala na wybór przełomowych chwil, które wydarzyły się w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat na Ziemi. W ten sposób możemy zobaczyć, jak wyglądała ona za czasów kredy, pojawienia się na świecie pierwszych muszli, dinozaurów, albo w momencie kiedy one wymarły.
Dodatkowe opcje
Oprócz wyboru miejsca w czasie, do którego chcemy się przenieść, możemy również ustawić kilka dodatkowych opcji, czyli ustalić warunki, w jakich chcemy odbywać naszą podróż. Możemy zatem oglądać Ziemię w przybliżeniu, oddaleniu, z chmurami, z osią równika, bardziej bądź mniej oświetloną, a nawet z ruchem obrotowym. Opcji jest naprawdę sporo i bardzo łatwo jest je włączyć albo wyłączyć. Możemy również wyszukać miejscowość, której umiejscowienie chcielibyśmy zobaczyć na globusie. Kiedy wpiszemy Wrocław albo Warszawa – naszym oczom ukaże się czerwona pinezka wskazująca, gdzie w danym momencie w historii znajdowałoby się wybrane miasto. Czasami można się zdziwić, bowiem kontynenty zmieniały na przestrzeni wieków swoje położenie tak wiele razy, że owo miasto kilkadziesiąt milionów lat temu znajdowałoby się pośrodku oceanu.
Ciekawostki historyczne
Historyczny globus ma również inne walory edukacyjne – z boku pojawiają się informacje dotyczące wybranego przez nas okresu w historii a na samym globusie oznaczone są kontury współczesnej mapy świata – dzięki temu z łatwością można zorientować się w zmianach, jakie zaszły na świecie na przestrzeni wielu milionów lat.