W efekcie epidemii koronawirusa na pracę zdalną przechodzą nie tylko przedsiębiorstwa komercyjne, ale również państwowe urzędy geodezyjne. Ograniczenia w działaniu powiatowej geodezji są często przyczyną konsternacji interesantów.
Przed wizytą najlepiej sprawdzić stronę wybranego urzędu
3 listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które również urzędom dało możliwość przejścia na pracę zdalną. Co to oznacza dla interesantów?
Według założeń rządu praca w domu nie może oznaczać rezygnacji z obsługi zainteresowanych.
Zmiana trybu pracy nie jest obowiązkowa i zależy od decyzji kierownika. Efektem jest brak jednolitej strategii działania, a dla petentów konieczność sprawdzenia na stronie internetowej, czy wybranych przez nich urząd jest otwarty dla osób z zewnątrz.
Jak powiatowe urzędy geodezyjne pracują w trakcie pandemii?
Niektóre z wydziałów geodezji całkowicie zaprzestały przyjmowania petentów. Nie jest to jednak skutek rozporządzenia, a zachorowań na koronawirusa wśród pracowników placówek.
Inne urzędy rozpoczęły pracę w trybie rotacyjnym lub zmianowym.
Większość urzędów jest jednak czynna dla interesantów, jednak nie w pełnym zakresie. Ograniczone mogą być np. godziny przyjęcia petentów. Inne obostrzenia dotyczą ilości osób, które mogą przebywać jednocześnie w siedzibie wydziałów geodezyjnych. Niektóre z urzędów zaznaczają, że obsługiwane są jedynie sprawy pilne.
Stosowana przez urzędy geodezyjne strategia to także umawianie interesantów na konkretną godzinę drogą telefoniczną lub pocztą elektroniczną.
Sprawy załatwiać można również przez Internet, np. przez ePUAP i pozostałe usługi elektroniczne. Sposobem na radzenie sobie z sytuacją jest również wystawianie skrzynek podawczych przed urząd lub dostarczanie dokumentów za pośrednictwem tradycyjnej poczty.
Kolejne zmiany w funkcjonowaniu urzędów mogą nastąpić już 4 grudnia. Do tego czasu obowiązują wprowadzone na początku miesiąca przepisy. Następne zmiany zależeć będą od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.