Geocaching to gra terenowa, w której udział biorą osoby korzystające z odbiorników GPS za pomocą telefonu, tabletu lub innych urządzeń. Gra powstała wraz z popularyzacją ręcznych odbiorników sygnału GPS. Zabawa w Geocaching kieruje się zasadami, które zostały opisane w Kodeksie Geokeszera. Polega ona na poszukiwaniu skrytek, które zostały wcześniej przygotowane i ukryte przez innych uczestników zabawy, i odnotowaniu tego faktu na specjalnej stronie internetowej.
Dokładne współrzędne miejsc (długość i szerokość geograficzna), w których ukryte są skarby, wraz z ich opisem i instrukcją niezbędną do ich znalezienia dostępne są w internetowych bazach danych serwisów geocachingowych. Często w opisie znajdują się także informacje dotyczące krajobrazu i ewentualnych atrakcji turystycznych w okolicy skrytki, a także średni czas potrzebny na jej znalezienie. Użytkownicy często umieszczają też dane dotyczące tego, czy miejsca są dostępne dla dzieci lub osób niepełnosprawnych. Odczyt współrzędnych geograficznych z satelitów GPS ma dokładność kilku metrów. Najpopularniejszą na świecie bazą jest Geocaching, natomiast w Polsce jest to serwis prowadzony przez Opencaching PL.
Niektóre miejsca wybrane przez chowających są bardzo trudno dostępne, często mało znane i rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry.
Poszukiwane skarby to najczęściej odpowiednio zabezpieczone, najczęściej plastikowe i wodoszczelne pudełka zawierające tzw. logbook, w którym kolejni znalazcy odnotowują fakt odkrycia danej skrzynki w specjalnym dzienniku oraz drobne upominki. Znalazca odbiera upominek i na jego miejsce wkłada nowy o podobnej wartości.
W grę może grać każdy, kto ma dostęp do odbiornika GPS oraz jest wytrwały, dociekliwy i spostrzegawczy. Czasem trzeba wejść w niewielkie miejsce, czasem trochę się ubrudzić, a innym razem poparzyć pokrzywami, ale dzięki dużej rozpiętości stopnia trudności geocaching to zabawa dla każdego. Szukanie skrzynek to ciekawe doświadczenie, fizyczne i umysłowe. Czasami wiąże się z rozwiązywaniem zagadek czy rozszyfrowaniu krótkich informacji.
W Polsce geocaching ma dobrze zorganizowaną społeczność skupioną wokół kilku serwisów internetowych. Użytkownicy zgłosili łącznie ponad 60 tysięcy skrytek.